Změna času s sebou přináší změnu biorytmů, ovlivňuje regulaci tělesné teploty, vnímání a toleranci bolesti, hladiny hormonů, ale i citlivost na léky. V tomto období se většinou cítíme nevyspalí, máme problémy se soustředěním, pamětí, jsme více unaveni. Na psychické rovině stoupá podíl deprese.

Jednou z možností, jak tento stav řešit a problémy zmírnit, nabízí homeopatie. Jaká homeopatika můžete použít? 

  • Arnica montana 9 C – lék pro ty, pro něž je změna času traumatem pro tělo. Lék pro ty, kteří se cítí slabí, rozbolavělí, rozbití a unavení.

  • Cocculus indicus 9 C – lék pro ty, kteří se večer cítí příliš unavení a i přes únavu nedovedou usnout. Nedostatek spánku u nich vede ke slabosti, nevolnosti, které doprovází závratě, točení hlavy a pocity na omdlení. Chtějí jen ležet a jejich potíže se zhorší na čerstvém vzduchu či jídlem.

  • Gelsemium semprevirens 9 C – lék na stavy, kdy se cítíme paralyzovaní a jakoby opilí. Tělo a končetiny jsou strašně těžké, vázne koordinace pohybů a mozek jakoby vypovídá činnost a máme problémy vybavit si správná slova. Stav mohou doprovázet i bolesti hlavy.

  • Kalium phosphoricum 9 C – léků na problémy s nespavostí a následnými problémy s pozorností a učením. Je vhodný pro lidi, kteří nemohou usnout a pak jsou unavení z dlouhého ponocování, ale i sledování televize a mobilů. Je pro ně těžké číst, nebo se věnovat nějaké duševní práci a snadno je z toho rozbolí hlava.

  • Nux vomica 30 C – lék pro osoby, které trpí především nespavostí, kdy sice usnou, ale vzápětí se zase probudí a nemohou usnout a usnou až nad ránem. Když jim za chvilku zazvoní budík, jsou unavení, jakoby nevyspalí a z toho děsně podráždění a vzteklí. Mají tendence řešit tyto problémy kávou či alkoholem.

  • Rhus toxicodendron 15 C - je sice lék známý spíše svým účinkem na klouby, ale v hlubším obraze vykazuje mnoho charakteristik sezónní afektivní poruchy, což je ve své podstatě deprese vznikající v podzimních pošmourných dnech s nedostatkem slunečního světla, což může být stav který se s potížemi po změně času může spojovat. Člověk, který je normálně živý a plný energie a elánu, se postupně stává smutným a mrzutým a může dospět až k rituálnímu chování. Tento stav je popisován vnitřním pocitem neklidu a uspěchanosti, což se projeví tím, že tito lidé chodí doslova „od ničeho k ničemu“. Samozřejmě že na náladě jim nepřidají ani jejich typické kloubní potíže se ztuhlostí na počátku pohybu a nutností „rozhýbat klouby“.

Příslušný homeopatický lék užíváme 3-4x denně v dávce 5 granulí. Se zlepšením potíží lék postupně vysazujte.


Změňte životní styl

Rychlejšímu návratu do kondice můžeme pomoci i změnou životního stylu.

  • Dopřejte si pohyb – vhodné jsou lehké aerobní aktivity.

  • Vynechejte alkohol a kofein.

  • Klidně si zdřímněte během dne.


Tipy a rady pro zdraví a zdravý životní styl najdete na Facebooku i Instagramu.

Previous
Previous

Spánek

Next
Next

Únava a vyčerpání