Únava, slabost, vyčerpání. Podzimní sychravé počasí nám moc nepomáhá.

Co s tím?

1. Identifikujte problém – jsem trvale ve stresu? Trpím nějakou chronickou nemocí? Mám oslabený imunitní systém? Mám problém s kolísáním hladiny krevního cukru? Trpím nedostatkem vitamínů a minerálů?

Jděte k lékaři nebo navštivte odběrovou laboratoř a nechte si změřit krevní obraz. Mohli byste mít poruchu štítné žlázy, potravinovou alergii nebo jiné chronické onemocnění.

2. Začněte dobře jíst – vyhýbejte se fastfoodům. Jídla v nich obsahují různá aditiva chemické přísady, rafinované cukry a vedou ke kolísání hladiny krevní glukózy.

3. Hýbejte se - minimálně 30 minut denně aktivního pohybu vám pomůže. Zní to jako paradox? Vyzkoušejte!

 

V rámci první pomoci vám mohou pomoci i homeopatika. Vybrala jsem pro vás několik tipů od MUDr. Jaroslava Čupery:

  • Arsenicum album - pro lidi s velkou únavou, která se zhoršuje chůzí, ale i malou námahou. I stání člověka vyčerpá. Tito lidé potřebují ležet a odpočívat, ale protože jsou neklidní, vyžene je to z postele. Potíže u nich vyvolávají strach o zdraví i jejich blízké. Když se objeví sebemenší problém, svyděsí se  a začnou ho řešit. Jsou slabí a malátní, trpí zimomřivostí, vrství hodně teplého oblečení. Preferují teplé jídlo i teplé pití. V noci často nespí a budí se mezi 1. a 3. hodinou ranní.

  • Gelsemium sempervirens - pro lidi, kteří jsou při vyčerpání otupělí, ospalí, stěžují si na třes a bolesti svalů. Mají pocit, že mají těžké tělo. Mívají závratě nebo potíže s pamětí, nemohou si často vzpomenou na důvěrně známé věci, které pro ně bývaly běžné. Vyhledávají postel a klid. Při stresu je často bolí hlava v oblasti zátylku. Potíže u nich mohou být vyvolány špatnými zprávami,

  • Kalium phosphoricum - je volbou pro ty, u nichž se může syndrom vyhoření nebo únavy rozvinout jako důsledek náročného studia nebo pracovního přetížení. Jakýkoliv pokus o čtení nebo studium u nich vede k prohloubení únavy až k bolestem hlavy. Mohou mít problémy s pamětí i učením se nových věcí. Při vyrušení bývají mrzutí a nepříjemní. V jídle preferují sladkosti a čokoládu, a to zejména ráno, kdy mohou pociťovat velký hlad.

  • Phosphoricum acidum – pro stav totálního vyčerpání. Chvíle pro úplnou stopku a zamyšlení, jak s životem naložíme dál. Tady už není čas pro experimenty. Toto homeopatikum se může užívat i při onemocnění, kdy máte těžce probíhající chřipku, velmi náročnou duševní práci nebo když prožíváte velmi silné emoce (vztahové problémy…). Nemáte v podstatě vůbec sílu mluvit a odpovídat někomu na otázky. Jste otupělí a nejste schopni si nic zapamatovat. Zajímavý postřeh – můžete se objevit chuť na perlivé nápoje.

  • Silicea - ta pomůže lidem, kteří mají potíže z přepracování nebo přetížení ze studia, ale po tělesné stránce trpí bolestmi hlavy a opakovanými infekcemi respiračního traktu. Často se jedná o plaché, velmi pečlivé osoby, perfekcionisty, kteří se rychle unaví a rozbolí je hlava. Bývají citliví na chlad a často onemocní.

Doplňky stravy

  • B-komplex - vitaminy této skupiny podpoří tvorbu energie v buňkách, které se při stresu velmi rychle vyčerpávají.

  • Magnesium – je potřebné pro produkci energie v buňkách. Vhodné je podávat až 300 mg denně. Vstřebávání magnesia je dobré podpořit Schüsslerovou solí číslo 7 – Magnesium phosphoricum. Pomůže transportu magnesia buněk.

  • Cordyceps – užívá se v čínské medicíně pro posílení energie ledvin a celkového posílení organismu. Doporučené dávkování: 2× denně až 800 mg

  • Koenzym Q10 – můj favorit – 2x ročně si dělám kůru (jaro, podzim), beru až 2 tablety 100 mg denně. Dělám to tak několik let a na mě osobně to funguje výborně.

Pokud na vás nefunguje nic, neváhejte a navštivte lékaře.

Previous
Previous

Změna času, jak na ni?

Next
Next

Vitamín C