Dnes mám pro vás tip inspirovaný PharmDr. Janou Strieglerovou.

Myslete na prevenci:

  • pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu,

  • odlehčená verze jídel,

  • pitný režim – v zimě pijte teplou vodu, bylinkové čaje. Na trávení je skvělý mátový, fenyklový, zázvorový nebo meduňkový. Tyto byliny podporují trávení.

Co pomůže?

  • kvalitní esenciální oleje - mátový nebo fenyklový. Potírejte oblast žaludku a kolem pupku, uleví od tlaku a bolesti, podpoří trávení.

  • ostropestřec mariánský - na podporu funkce jater - má silné hepatoprotektivní účinky a je vhodné ho užívat už několik dnů před svátky ve formě tinktury nebo drcených semen.

Homeopatie - pomůže při prevenci i léčbě trávicích potíží:

  • Nux vomica 9 C – lék s detoxikačními účinky. Je vhodný před konzumací těžkého, mastného jídla a alkoholu i po ní. Mezi typické příznaky patří říhání, pocit tíhy v žaludku, nevolnost, ospalost po jídle a bolest břicha. Podává se i preventivně – před večírkem nebo před jídlem, o kterém víme, že je pro naše trávení náročné.

    Dávkování: v akutních stavech (zvracení, otravy jídlem, těžko od žaludku) i po 30 min. Preventivně 1 dávka před jídlem a pak 1–3 dávky po jídle, dle stavu.

  • Arsenicum album 9 C – je lék vhodný při alimentární intoxikaci, hlavně po konzumaci zkaženého masa. Do obrazu tohoto léku patří také akutní gastroenteritidy a bolesti žlučníku, které začínají nejčastěji kolem 1. až 3. hodiny ranní. Také silný, dráždivý, pálivý průjem. Pacient je zimomřivý a úzkostný.

    Dávkování: ze začátku po 1 hodině, s úlevou prodlužovat intervaly.

  • Antimonium crudum 9 C – je lék vhodný pro velké jedlíky a milovníky uzenin a kyselého jídla. Projevuje se říháním s chutí požitého jídla, nevolností po velké porci jídla, vodnatým průjmem s nestrávenými zbytky jídla.

    Dávkování: 3x denně.

  • Chelidonium 9 C – je homeopatický lék vyrobený z vlaštovičníku. Podporuje metabolismus žluči a funkci žlučníku i žlučových cest. Je vhodný při bolestech žlučníku a zpomaleném trávení. Projevuje se nevolností a bolestí v pravém podžebří, bolest může vystřelovat pod pravou lopatku. Pacient také pociťuje hořkou pachuť v ústech.

    Dávkování: 3x denně.

  • Lycopodium 9 C – lék na nadýmání, pálení žáhy a další dyspeptické potíže vzniklé velmi brzy po jídle. Pacienti si potřebují hned po jídle rozepnout opasek, protože jsou i po malém množství jídla nafouklí a zčervenalí v obličeji. Dávkování: 2–3x denně.

  • China 9 C – podporuje metabolismus tekutin v těle a je vhodné ji podávat po ztrátách tekutin (zvracení, průjmy). Dávkování: 2–3x denně po dobu 1 týdne.

  • Gastrocynésine – polykomponentní přípravek podporující trávení. Je vhodný jak pro preventivní podání před těžkým jídlem, tak pro řešení trávicích potíží spojených s konzumací jídla. Pomáhá při pálení žáhy, pocitu těžkého žaludku a po přejedení.

 

Podle příznaků a stavu nemocného je možno doporučit užívání i více homeopatik najednou.

———

Tipy a rady pro zdraví a zdravý životní styl najdete na Facebooku i Instagramu.

Previous
Previous

Detox po Vánocích

Next
Next

Horečka