Dnes mám pro vás tip inspirovaný MUDr. Jaroslavem Čuperou.

Horečka je definována jako tělesná teplota vyšší než 38 °C. Je známkou zvýšené aktivity imunitního systému, kdy teplota přímo ničí viry a bakterie, které se do těla dostaly.

Na co si dát pozor:

  • Pozorujte, jak nemocný vypadá, jak se chová a jak spí.

  • Teplotu kolem 38 °C není u dětí vhodné hned srážet léky snižujícími horečku (antipyretiky). Ty použijte, když se teplota blíží 39 °C.

  • Dbejte na tepelný komfort dítěte, zabezpečte dostatečný příjem tekutin (bylinné čaje, ředěné džusy, voda…) a omezte jeho pohybové aktivity.

  • Podávejte lehčí stravu. Někdy stačí ovocné a zeleninové šťávy.

Jak si poradit v domácím prostředí a kdy jít k lékařI?

Většinu horečnatých stavů můžeme začít léčit doma.

Lékařské ošetření je však nutné pokud:

  • horečka postihne velmi malé dítě cca do 3 měsíců věku, nebo je u pacienta abnormálně vysoká (kolem 41 °C),

  • horečku doprovází průjmy, ztuhlý krk a náhle vzniklá bolest hlavy, vyrážka, světloplachost, ospalost či letargie (může se jednat o příznaky meningokokové infekce!),

  • domácí léčba nezlepší stav nemocného do 48 hodin,

  • se horečky vrací opakovaně.

Homeopatika účinná na horečku

  • Aconitum napellus 9 C je vhodné na prudce se objevující vysokou horečku, při níž je kůže suchá a pálivá. Ta se nejčastěji objeví po velkém prochlazení. Doprovází ji velká žízeň, neklid a úzkost. Typické pro ni je, že se objevuje či zhoršuje kolem půlnoci.

  • Belladonna 9 C je účinný na náhlé horečky, které zprvu charakterizuje suchá kůže doslova sálající horkem. Zejména u malých dětí se můžeme setkat s tím, že dítě má horkou hlavu a chladné tělo či studené ruce a nohy. Později se pak u něj může objevit pocení. Sliznice jsou suché a pálivé. Horečku navíc doprovází také pulzující bolesti hlavy a stav zhoršuje světlo a hluk.

  • Bryonia 9 C pomáhá při horečce, která nastupuje pomaleji. Doprovází ji třesavka, pocení a silná potřeba pití velkého množství vody. Může s ní souviset také bolest hlavy zhoršená sebemenším pohybem či večer kolem 21. hod. Nemocný je podrážděný, chce ležet v klidu, protože jakýkoliv pohyb mu přitěžuje.

  • Chamomilla 9 C je určena převážně na teploty u malých dětí. Horečku pociťují jako nesnesitelné horko bez zimnice. Děti jsou podrážděné, vzteklé a přecitlivělé na bolest. Chtějí se neustále chovat a nedají se nijak zabavit. Zhoršení u nich bývá večer, přes noc a následně dopoledne. Teplota je v těchto případech často vázaná na růst zubů, děti často špatně spí. Mohou mít také jednu tvář rudou a druhou bledou.

  • Gelsemium sempervirens 9 C mírní horečku, která je doprovázena třesavkou, slabostí a celkovou otupělostí. Horečka nemusí být vysoká, není u ní žízeň, ale nemocný si stěžuje na pocit těžkých víček, třes, ospalost a případně na bolesti hlavy. Také může mít při horečce pocit mrazení podél páteře.

  • Ferrum phosphoricum 9 C použijte na horečku, která nastupuje pomalu a není příliš vysoká. Nemocný má při ní červené tváře a mírné tepavé bolesti hlavy, které se zlepší studeným obkladem.

  • Rhus toxicodendron 9 C pomáhá při horečce, která se projevuje bolestmi celého těla vedoucími k neklidu a neustálému převalování v posteli. Jedná se o osvědčený lék na horečku, které se objevila jako následek prochlazení zpoceného těla či promoknutí.

Homeopatický lék, který nejvíce odpovídá obrazu horečky, podáváme zpočátku v 30minutových intervalech, celkem 6 dávek po 5 granulích. Když se stav nemocného zlepší, přejdeme na jeho podávání každou hodinu. Intervaly pak postupně prodlužujeme. Pokud se po úvodních 6 dávkách stav nezlepší, je nutné zvolit jiný lék nebo vyhledat lékaře.

Tipy a rady pro zdraví a zdravý životní styl najdete na Facebooku i Instagramu.

Previous
Previous

Potíže s trávením

Next
Next

Zdravé hubnutí