Sport v létě
Důvodem mého dnešního tipu jsou probíhající prázdniny, kdy většina z nás vyrazí na dovolenou. No a tam se často snažíme zlomit všechny rekordy. Celý rok sice prosedíme u počítače, ale jak přijde dovolená, doháníme, co se dá.
Jak to přežít ve zdraví?
Při sportu myslete hlavně na pitný režim. Každý z nás potřebuje jiné množství tekutin, rozdíl je daný naší individualitou, tělesnou konstitucí, zdravotním stavem, příjmem a výdejem tekutin, tělesnou aktivitou, venkovní teplotou… Takže se neřiďte žádnými tabulkami, ale tím, že budete poslouchat své tělo.
Na co nezapomenout?
V létě pijte často, nečekejte na žízeň.
Ideální je pít tolik, aby vaše moč měla vodovou barvu, pokud je moč žlutá, zvyšte příjem tekutin.
Není novinkou, že nejlepší je pít čistou vodu, klidně kohoutkovou. Když ji ochutíte bylinkami (já miluji třeba mátu, meduňku) nebo čerstvým, ale i mraženým ovocem, bude z toho najednou limča, kterou ocení i vaše rodina.
Pokud v létě cestujete nebo máte třeba u dětí pocit, že pijí málo, distribuci tekutin v buňkách a dehydrataci zabráníte homeopatickým lékem China 9 C ideálně v kombinaci se Schüsslerovou solí č. 6 (Natrium chloratum). Můžete je přidávat i u horečky, při zvracení, průjmech, prostě tam, kde dochází ke ztrátě tekutin.
Chinu 9 C podávejte ideálně v pitném režimu, tzn. 5 granulí rozpustíte do 0,5 l láhve s vodou. Do vody přidejte i 5 tablet Schüsslerovy soli č. 6 Natrium chloratum.
Mluvit o zdravé stravě mi přijde nadbytečné. Asi je nám všem jasné, že opečeným špekáčkem a hranolkama s kečupem své tělo příliš nepodpoříme. No i když k naší dovolené i tyto lahůdky patří, když vydáváme jakýkoli sportovní výkon, měli bychom myslet aspoň na dvě věci.
Při sportu dochází k úbytku sacharidů, proto tělu dodejte dodejte cukry (med, javorový sirup, hrozinky…). Pokud před sportovní aktivitou jíte, dejte si rychlé cukry ideálně z ovoce - banán, jablko, hruška, ananas nebo bílý jogurt s ovocem, rýžové chlebíčky s arašídovým máslem a půlkou banánu apod…
Po sportu je naopak čas na dodání bílkovin, aby svaly lépe regenerovaly (jogurt, protein, proteinová tyčinka, dobré je i sušené maso, tedy jerky…).
Při jakémkoli sportovním výkonu – ať rekreačním nebo závodním, se mi osvědčila homeopatie. Ta je běžnou součástí mého života i života mé rodiny.
Při tréninku a sportovní zátěži si dávám homeopatický lék Arnica montana 9 C (na regeneraci svalů) a China 9 C (pro nadměrnou ztrátu tekutin) – 5 granulí od každého do 0,5 l vody. Tento „koktejl“ postupně při sportovní aktivitě odpíjím.
Regeneraci často podpořím i horkou sedmičkou, Schüsslerovou solí č. 7, Magnesium phosphoricum. Je to výborná prevence únavy a já se po tomto horkém nápoji cítím opravdu lépe.
A na závěr mám pro vás ještě jeden tip na ranní drink, kterým mě inspiroval kondiční trenér mého syna.
Ihned po probuzení smíchejte 300 ml vody s citrónovou šťávou a 1/4 lžičky himálajské soli. Hned po ránu zhydratujete organismus, neutralizujete vnitřní prostředí svého těla. Tento drink navíc zvyšuje produkci kortizolu, jehož hladina by po ránu měla být na nejvyšší úrovni.
Užijte si hezkou dovolenou.
- - -
Tip pro zdraví byl inspirován převážně textem MUDr. Ilony Ludvíkové.