Není hořčík jako hořčík

Hořčík patří mezi základní minerály našeho těla a má za úkol svalovou regeneraci. Podílí se na tvorbě energie tím, že podporuje transport cukrů do buněk a zlepšuje využití kyslíku v buňkách a tkáních. Energii, která se v buňkách tvoří, potřebujeme pro jakýkoliv pohyb a výkon. Ne náhodou proto saháme po hořčíku v době zvýšené fyzické námahy.

Když máme hořčíku málo, mohou se objevit svalové křeče, bolesti hlavy, poruchy trávení, ale i srdeční potíže. Zvýšené nároky na hořčík má naše tělo i v době, kdy jsme vystresovaní. A přiznejme si, kdo není čas od času ve stresu?

Obecně se uvádí, že až 68 % populace může trpět nedostatkem hořčíku.

Jenže jak vybrat ten správný hořčík?

Na trhu je spousta přípravků s hořčíkem. Důležité je, aby měl hořčík dobrý účinek, tedy aby byl tělem dobře využit (tomu se říká biologická dostupnost – ta udává, kolik procent dané látky je tělem využito). Aby mohl být hořčík dobře využit, musí projít přes stěnu tenkého střeva do krve a z krve k cílovým tkáním. Až pak má pro tělo dobrý efekt.

Tak se na to pojďme podívat.

Dobrou biologickou dostupnost má organická forma hořčíku.

Mezi organické formy patří například homeopatikum Magnesia phosphorica. Pokud máte nedostatek hořčíku, užívejte ho v ředění 9 C v dávce 3x denně 5 granulí. Jak? Nechte je rozpustit pod jazykem.

Dalším skvělým „transportérem“ je Schüsslerova sůl č. 7 - Magnesium phosphoricum – i ta velmi dobře proniká do buněk. Díky této soli je organismus schopen lépe využít i vstřebat hořčík třeba z jídla. Při nedostatku hořčíku se nejčastěji užívají 2-3 tablety ráno a 2-3 večer, a to pod jazyk, nebo rozpuštěné ve vodě. S touto solí mám skvělou zkušenost i při velké únavě. Když jsem přepracovaná, tedy více ve stresu, používám ji téměř denně v podobě horkého nápoje. Říkám mu „Horká sedmička“ – 5 tablet vložím do hrnku, zaliji horkou vodou a ještě horké odpíjím. Úleva přichází téměř okamžitě. Ale pozor, nedávno mi jedna lékařka říkala, že horká sedmička nemusí tak skvěle fungovat u každého. Každopádně za pokus to stojí, určitě vám neublíží. Napoprvé však doporučuji zkusit 2 tablety do vody a uvidíte, jaký efekt se dostaví.

Často tuto sůl kombinuji (ano, v horkém nápoji) i se solí č. 5 – Kalium phosphoricum, která je vhodná na emoční i duševní vyčerpání. Přidejte 5 tablet do hrnku s vodou k sedmičce a efekt bude zaručen.

Pro sportovce je dobrá kombinace s homeopatikem Arnica montana 9 Cna regeneraci svalů a prevenci svalových bolestí po cvičení. Arnicu užívám nejraději v pitném režimu. Když si jdu zaběhat, do 0,5 l láhve s vodou nasypu 5 granulí Arnicy a postupně odpíjím. Po výkonu si ji dávám často i v dávce 5 granulí na noc.

Dávkování hořčíku by nemělo být jen o tabletách. Myslete na to, že hořčík můžete skvěle získat i ze stravy. Běžně se udává, že ze stravy získáme jen kolem 30 % hořčíku, který je v potravinách obsažen. Myslím si, že i to je dost.

Velké množství hořčíku obsahují dýňová semínka a dýňový olej, ale taky zelenina a ovoce (hlavně datle, banány a meruňky), celozrnná mouka, ovesné vločky, ryby, hovězí maso a ořechy. Pokud máte nedostatek hořčíku, dávejte si 1 polévkovou lžíci dýňového oleje denně přímo do pusy. Dobře to ale zapijte.

Doporučená denní dávka se pohybuje v rozmezí od 300 do 400 miligramů. Jedná se ale pouze o orientační údaj, protože potřeba hořčíku je velmi individuální. Jeho potřeba se zvyšuje i s přibývajícím věkem.

Hořčík se jako jeden z mála minerálů vstřebává také prostřednictvím pokožky. Právě proto lze pro jeho doplnění využít hořčíkový olej nebo třeba Epsomskou sůl, která se hodí na přípravu koupelí.

Dá se hořčíkem předávkovat?

Ano, dá. Pokud se u vás objeví nechutenství, průjem, nadýmání, křeče, zkuste se zamyslet nad tím, zda jste to s hořčíkem nepřehnali. Pokud zjistíte, že ano, většinou stačí hořčík vysadit. Když se jeho přísun sníží, problémy by měly postupem času samy odeznít.

Pokud vás však začnou trápit noční křeče, měli byste se obrátit na lékaře, který vás vyšetří. Bezhlavé užívání hořčíku v těch nejrozmanitějších lékových podobách, vede jen k prohlubování problému. Často totiž tělu chybí spíše nějaký stopový prvek, například měď či zinek než samotný hořčík. Důsledkem nadužívání hořčíku je pak i zbytečné vyplavování vápníku z našich zásobáren v kostech (řídnutí kostní struktury, tedy osteoporóza) a zubech (tzv. vnitřní kazy, náhle zvýšená kazivost chrupu i při kvalitní ústní hygieně).

A to je pro dnešek vše. Doufám, že vás můj dnešní tip inspiroval a vy už budete vědět, jak využít hořčík pro své tělo na maximum.

- - -

Tip pro zdraví byl inspirován textem PharmDr. Jany Strieglerové a MUDr. Ilony Ludvíkové

Previous
Previous

Sport v létě