Úpal a úžeh
Co můžeme udělat pro to, abychom pobyt na slunci a v horkém počasí zvládli bez potíží?
Základem jsou režimová opatření:
Důležitý je pitný režim. Měli bychom pít nejlépe nechlazenou čistou vodu. Vhodné jsou i šťávy z čerstvě lisovaného ovoce a zeleniny nebo smoothie. Můžeme si vypomoci i mraženým ovocem, ale nápoj necháme odstát tak, aby nebyl ledový.
Ve stravě bychom měli přijímat dostatek přirozených antioxidantů (vitamínu C, E a čerstvé enzymy, které najdeme v ovoci, zelenině, v semínkách, oříšcích a různých klíčcích).
V době od 11-15 hodin je sluneční záření nejintenzivnější, v tuto dobu bychom na přímé slunce raději chodit ani neměli.
Měli bychom používat ochranné prostředky (opalovací krém, pokrývku hlavy).
Mezi nejčastější komplikace spojené s pobytem v horku a na slunci patří úpal a úžeh.
Úpal představuje soubor příznaků, které vzniknou pobytem v horku. Nejčastěji jde o přehřátí z pobytu v nevětraných místech s vysokou teplotou (např. jízda v autě ve velkých vedrech nebo sportování v nevětraných místnostech). Citlivé jsou na to hlavně děti a starší lidé.
Můžete cítit bolest hlavy, pocit na omdlení, slabost až zmatenost, mít horkou, suchou kůži
Naproti tomu úžeh je spojený s přímým působením slunce na organismus. Často vzniká, když není hlava chráněna pokrývkou. Mezi příznaky patří celková nevolnost, bolest hlavy, nauzea až zvracení, můžete mít i spálenou kůži.
Nemocnému pomůžeme tak, že ho dopravíme do stínu a postupně doplňujeme tekutiny. Ale pozor – ne studené! Pomoci může i vlažná sprcha – nesmí být studená, abyste nemocnému nezpůsobili tepelný šok!
Velkou pomoc nám může poskytnout homeopatie:
Belladonna 15 C - je lékem první volby úpalu i úžehu. Mezi příznaky patří zarudlý, zpocený obličej nebo i celé tělo, tepavé bolesti hlavy, žízeň, může být teplota až horečka. Podáváme co nejčastěji (po 10 min. nebo rozpuštěné ve vodě).
China 9 C - pomáhá regulovat metabolismus vody v těle. Zabraňuje dehydrataci a pomáhá organismu lépe distribuovat tekutiny v těle. Můžeme ji podávat i preventivně, pokud je období veder nebo u dětí, které málo pijí. Dávkování 3x denně nebo formou pitného režimu (10 granulí do 0,5 l neperlivé vody).
A co dělat, když se na sluníčku spálíme?
Co nejdříve zabráníme působení paprsků na kůži a potíráme se přípravky s obsahem panthenolu, kys. hyaluronové nebo Dapis gelem. Ten mám moc ráda. Je skvělý i na štípance – od komárů, vos, ale i od obyčejných kopřiv.
Vnitřně podáváme homeopatika na podporu regenerace poškozených buněk. Dávkujeme je v tomto případě často, po 10 - 15 min. nebo v pitném režimu – to znamená, že rozpustíme 10 granulí od daného homeopatika do 0,5 litru čisté vody a postupně odpíjíme. Takto beru homeopatika nejradši. Když se příznaky zlepší, doléčíme se dávkou 3x denně 5 granulí. Za 2-3 dny budete mít po problému.
A jaká homeopatika vybrat?
Apis mellifica 15 C - podáváme při spálení kůže od sluníčka, které je provázeno pocitem píchání. Velmi ulevuje studená voda nebo studený obklad. Na kůži může vzniknout i otok, kůže je horká a silně narůžovělá až červená.
Cantharis 9 C - na spálené kůži jsou puchýře vyplněné čirou tekutinou.
Belladonna 9 C - zarudlá opocená kůže s pocitem žízně.
Přeji vám pohodové léto.
Lucie
- - -
Tip pro zdraví byl inspirován textem PharmDr. Jany Strieglerové.