Běh v zimě

Dnes mám pro vás tip inspirovaný mými zkušenostmi, ale i radami běžecké trenérky Veroniky Preti a běžeckého guru Miloše Škorpila.

Vychytávka číslo 1 - nezapomeňte si dát papírový kapesník do kapsy. Možná je to jen můj problém, ale když je venku chladno, občas mi kape z nosu. Pokud nemáte kapesník, je to zbytečně nepříjemné.

Homeotipy:

  • Arnica montana 9 C – je hlavním a nejdůležitějším homeopatickým lékem při přetížení a poranění všech měkkých tkání a pro všechny sportovce je to skoro povinná součást výbavy. Pomáhá na pocity zhmoždění a „rozbitosti“ po nepřiměřené sportovní zátěži nebo jakémkoliv poranění. Beru si před každým během 5 granulí, stejně tak 5 granulí po doběhnutí. Pokud cítím únavu i po zbytek dne, beru si 5 granulí na noc.

  • Rhus toxicodendron 9 C – skvělý, když se zpotíte a pak prochladnete. Ono stačí běžet na tramvaj, kde budete spocení prochládat a snadno ucítíte bolení v krku. Pokud na to trpíte, vemte si 5 granulí před během a určitě 5 granulí po běhu.

  • Oscillococcinum – pokud cítíte, že jste nebyli vhodně oblečeni a máte pár hodin po doběhnutí pocit, že na vás něco leze, sáhněte po Oscillu – 1 tuba hned, druhá určitě na noc. Ráno byste měli být v pohodě.

Schüsslerovy soli

  • Schüsslerova sůl č. 7 - Magnesium phosphoricum – tlumí podráždění nervů, uklidňuje a uvolňuje duševní i tělesné napětí.

  • Schüsslerova sůl č. 9 - Natrium phosphoricum - nepostradatelná sůl pro odbourávání kyseliny mléčné ve svalech, tlumí svalovou únavu.

  • Schüsslerova sůl č. 3 - Ferrum phosphoricum - pomůže při nastupující viróze, kdy cítíte, že se o vás něco pokouší. TIP PRO BĚŽCE - tato sůl podporuje regeneraci po svalové námaze, prokrvení a okysličení svalů i vnitřních orgánů.

Dávkování: Všechny soli lze užívat v dávce 2 tablety 3x denně. Velmi účinné jsou v podobě horkého nápoje, tj. 5 tablet zalít horkou vodou a horké odpíjet. Jednotlivé soli lze kombinovat.

Oblečení

  • Oblečte se zlehka - více tenkých vrstev vás udrží lépe v teple. Tenké oblečení má lepší pružnost, neomezuje nás v pohybu velkých kloubů a lépe propouští vzduch z povrchu těla. Výhodou je, že než vzduch těmito vrstvami projde, stačí se ohřát.

  • Veronika Preti doporučuje triko s dlouhým rukávem a šusťačku. Potvrzuji, že to funguje.

  • Vemte si do auta náhradní suché oblečení. Než totiž dojedete zpocení domů, začne se do vás dávat zima. Je lepší být na to připraven a rychle se v autě převléknout. Vemte si sebou klidně bundu a teplou čepici.

  • Obujte si trailové boty. Na sněhu nekloužou. Na led si ale dejte pozor.

  • Pokud nemáte dostatek svršků, velmi dobře poslouží vrstva novin vložená mezi dvě vrstvy oblečení.

  • V zimě noste čepici, pokud běháte po silnici, nebo když sněží, zvolte čepici s kšiltem, což se hodí i při běhu ve chvíli kdy sněží. Uši můžete schovat pod tenkou funkční čelenku.

  • První, kde cítíme chlad jsou ruce, nohy, lokty, kolena a hlava vč. krku. Těmito partiemi ztrácíme až 40 % tepla. V chladném počasí tedy neběhejte s holýma nohama. Předejdete tak svalovému zranění. Spíše se méně oblečte nad pasem. Používejte podkolenky. Zahřejete Achillovy šlachy a lýtka, která jsou náchylná ke zranění.

Přeji Vám hodně naběhaných zimních kilometrů.

Tipy a rady pro zdraví a zdravý životní styl najdete na Facebooku i Instagramu.

Previous
Previous

Suchý únor

Next
Next

Akutní bolest uší