Tipy inspirované MUDr. Jaroslavem Čuperou.

Co může pomoci?

  • Vitamín D: říká se mu sluneční vitamín. Pomáhá nám zejména v zimě, kdy pravé slunce na obloze často nebývá a tento vitamín tedy není kde načerpat přirozenou cestou.

  • Schüsslerovy biochemické soli: je jich celkem 12 a jemně doplňují nezbytné minerály do těla, čímž pomáhají dostat organismus zpět do rovnováhy. Nejznámější lék pro osoby citlivé na změny počasí je Calcium phosphoricum.

  • Akupresura: metody stlačování určitých (akupresurních) bodů zejména na ruce, ale i těle, které uvádí tělo do harmonie a napomáhají např. odstranit bolest, uvolnit spasmy v těle apod. Někdy k tomu účelu mohou napomoci i tzv. masážní míčky s bodlinami či akupresurní podložky pro plosky nohou.

Homeopatické rady od MUDr. Jaroslava Čupery

Jasná citlivost na určitou změnu počasí je jedno z nejvýznamnějších vodítek pro výběr konkrétního homeopatického léku.

Nyní mám pro vás hlavní léky,  které mají ve svém obraze výraznou citlivost na konkrétní změnu počasí. U takto citlivých jedinců můžeme příslušný lék podat v případě potíží před touto změnou, nebo i celou sezonu (většinou zimní). Užívá se 1-2x denně v dávce 5 granulí.

Citlivost na změny počasí všeobecně: 

  • Dulcamara 9 C – ucpaný nos, když se objeví chladné a vlhké počasí, alergie časného podzimu, bolesti hlavy v chladném počasí, revmatické potíže se ztuhlostí kloubů z chladu a vlhka, všeobecně se zlepšuje suchým počasím a pohybem.

  • Rhus toxicodendron 9 C – především revmatické potíže z chladného a vlhkého počasí či průvanu se ztuhlostí a potřebou neustále se pohybovat.

Zhoršení při změně počasí ze suchého na vlhké:

  • Natrum sulfuricum 9 C – zhoršení jak kloubních potíží, tak i chronické bronchitidy se zeleným a hustým sekretem, ve vlhku se objevují i průjmy, potíže u osob citlivých na tento lék může vyvolat například i dovolená někde u rybníka.

Zhoršení při změně počasí z chladného na teplé:

  • Bryonia 9 C, Pulsatilla 9 C – obecně pociťují osoby citlivé na tento lék zhoršení v teple a uzavřených místnostech a zlepšení na čerstvém vzduchu.

Zhoršení při zamračené obloze:

  • Rhus toxicodendron 15 C – je to hlavní lék tzv. sezonní afektivní poruchy, často označované jako „zimní deprese“. Projevuje se jako smutek a neklid a neustálé bezcílné „bloumání od ničeho k ničemu“.

Zhoršení suchým počasím (a naopak zlepšení vlhkým a deštivým počasím):

  • Causticum 9 C – takto se projevují především revmatická onemocnění, ale mohou to být i chrapot či bronchitida.

Zhoršení v mrazu:

  • Pulsatilla 9 C – je to i hlavní lék omrzlin, které se projeví namodralými mramorovanými skvrnami na kůži.

Zhoršení před bouřkou a při bouřce:

  • Phosphorus 15 C – osoby citlivé na tento lék se velmi bojí bouřky a blesků, nicméně Phosphorus je jeden z nejcitlivějších homeopatických léků, a to všeobecně na atmosférické elektrické změny. Opakem citlivosti Phosphoru je lék Sepia officinalis, která naopak bouřky, blesky a hromy miluje (což je možná jedno z možných pozitivních životních vyrušení těchto často unavených, přepracovaných a k rodině lhostejných žen).

Rada na závěr

Nežijeme ve skleníku se stabilní teplotou, rosným bodem a tlakem. Počasí se, byť drobně, mění každou chvíli a je třeba tento fakt přijmout do svého života. Štěstí prý přeje připraveným, a tak víte-li o sobě, že s vámi počasí „mává“ a vaše chronické obtíže se tím zhoršují či se celkově necítíte dobře, udělejte si záložní plán B.

Což znamená, dopředu si připravte vše, co vám pomáhá daný stav rychle zlepšit. Ať už jde o vitamíny, minerály, homeopatika, bylinky, poznatky z akupresury, pomůcky pro jemnou masáž či čas se pohroužit do léčivé relaxace.

———

Tipy a rady pro zdraví a zdravý životní styl najdete na Facebooku i Instagramu.

Previous
Previous

Jarní alergie

Next
Next

Dětský strach