Tipy inspirované MUDr. Renátou Sikytovou a MUDr. Lucií Kozákovou.

Režimová opatření:

  • Proplachujte nos nosní konvičkou s teplou slanou vodou. Hypertonický roztok soli pomáhá zmírnit otok nosní sliznice a podporuje její přirozenou ochrannou funkci. Díky tomu sliznice uvolní hleny, které pak jdou dobře vysmrkat. Zároveň působí jako očistná lázeň, kterou se smyje povrch nosní sliznice od vdechnutých pylů. Proplach dělejte vždy po příchodu z venku.

  • Převlékejte se - po příchodu domů se převlékněte, opláchněte obličej vodou nebo se osprchujte. Sníží se tak množství pylů uchycených na kůži i oblečení a jejich víření v domácím prostředí.

  • Zkřížené potravinové alergie. Víte, že existují potraviny, které mají podobnou strukturu bílkovin jako pyly některých rostlin? Tyto potraviny mohou u alergika zhoršovat alergickou reakci.

    • Mezi časté jarní alergeny patří pyl břízy. S ní jsou zkřížené: jablka, mrkev, celer, brambory, rajčata, banány, hrášek, broskve, meruňky, hrušky, švestky, maliny a lískové ořechy.

    • Při alergii na trávy jsou to: pšenice, rajčata, hrášek, sója, pažitka.

Pro alergiky je vhodné tyto potraviny v době, kdy „kvete" jejich alergen, úplně vyřadit z jídelníčku. Pokud to dodržíte, vaše jarní alergie bude mít lehčí průběh.

Homeopatika

Pollens 15 C - užívá se měsíc před tím, než se pyly objeví v dávce 2× týdně 5 granulí.

Jak začnou létat pyly ve vzduchu, užíváme Pollens 15 C - 3× týdně (pondělí, středa, pátek) + Poumon histamine 15 C - 3× týdně (úterý, čtvrtek, sobota). 1 dávka je 5 granul.

Pokud se objeví příznaky alergické reakce, je možné zvýšit Poumon histamine 15 C na 3–5× denně a k tomu přidat homeopatický lék podle příznaků:

  • Alium cepa 9 C – vodnatá, dráždivá až pálivá rýma, která odírá kůži pod nosem,

  • Nux vomica 9 C – ucpaný nos s kýcháním,

  • Euphrasia officinalis 9 C – červené, oteklé oči se slzením.

Dávkování: 3–5× denně 5 granulí podle intenzity potíží.

Rada na závěr

Problematika pylových alergií a alergií obecně je mnohem složitější a vždy je třeba mít na mysli, že základ zdravého imunitního systému je úzce spojen se stavem tenkého střeva. U alergiků je dráha tenkého střeva vždy oslabená. Na místě je podpora střevní mikroflóry pravidelným užíváním pickles (kvašená zelenina a kysané zelí bez konzervantů). Doporučení pro dospělé je 1 polévková lžíce 2× denně.

Na jaře (březen–květen) je vhodné k tomu podpořit i činnost jater a žlučníku, které zvýšením své funkce a obnovou buněk podpoří detoxikaci organismu, a to užíváním homeopatického léku Chelidonium 5 nebo 9 C 1× denně 5 granulí. 

Myslete na to, že léčba astmatu, potravinové alergie nebo atopického ekzému je složitější a většinou vyžaduje delší časový interval. Vždy je velmi důležité znát tzv. konstituční lék, který zahrnuje celou osobnost pacienta. V případě větších potíží neváhejte s návštěvou lékaře-homeopata.

———

Tipy, jaké webovky sledovat:

Pylovasluzba.cz

Nzip.cz

———

Tipy a rady pro zdraví a zdravý životní styl najdete na Facebooku i Instagramu.

Previous
Previous

Operace očních víček

Next
Next

Meteosenzitivita