MUDr. Jaroslav Čupera, lékař, anesteziolog, homeopat, kolega a kamarád. Výčet slov, v nichž je vše, kým pro mě dnešní host je.

Na tento rozhovor jsem se velmi těšila. Bylo však těžké ho zrealizovat. Jaroslav je lékařem z první linie. Anesteziolog, který pracuje na Covid jednotce v jedné z brněnských nemocnic. Jeho čas je vzácný. Jsem vděčna, že mě ve své ordinaci přijal a věnoval mi svůj čas.

Ale nebojte, neřešili jsme Covid. Dotkli jsme se ho jen krátce v závěru našeho rozhovoru. Zajímal mě jeho názor na nemoc, která nám obrátila život vzhůru nohama. Primárně jsem si s však Jaroslavem povídala o homeopatii jako doplňkové léčebné metodě.

Můj host je totiž místopředsedou Rady Homeopatické lékařské asociace a zastupuje ji v Evropském výboru pro homeopatii. Téma homeopatie a věda ho velmi zajímá. Věnuje se vědeckým studiím, sleduje trendy a vývoj v Evropě i ve světě. Jeho velkým přáním je začlenění homeopatie do systému klasické medicíny. A nejen na tom pracuje na české i evropské úrovni.

Přeje si homeopatii zviditelnit, věří v širší spolupráci s ostatními metodami integrativní medicíny.

"Homepatie může pomoci každému," říká "ale každému jinak. Někomu jako metoda Well-being, někomu léčebně, jinému paliativně či doplňkově. Tak je to integrováno i v Evropské normě, která platí i v ČR."

"Homeopatii by měl praktikovat lékař, aby zhodnotil stav pacienta a zvážil, jaký lék mu v danou chvíli prospěje nejvíce."

"Homeopatii bereme jako neměnnou léčebnou metodu po dobu 200 let. Ale my už jsme se posunuli o kus dál a zjišťujeme, že bychom měli jazyk a homeopatickou terminologii posunout dopředu. Začít o ní mluvit moderně."

Máte otevřené oči a zajímá vás, co je to homeopatie a jakou roli hraje v roli lékaře klasické medicíny?

Věřím, že po poslechu našeho rozhovoru dostanete odpovědi na otázky, ve kterých chcete mít jasno.

LuciE


 
Previous
Previous

Pohyb začíná v hlavě

Next
Next

Tanec je terapie