Miluji běh! Ale pozor – nejsem takový ten běžec, co vybíhá každé ráno 365 dní v roce. Jsem běžec, který se k běhu neustále vrací. Mám období, kdy běhám téměř denně, v době větší pracovní zátěže pak skoro vůbec. A tak se často k běhu vracím, což je model, který zná jistě i většina z vás.

Na co myslet, když se rozhodnu začít běhat?

A jak si pomoci, když to přeženu a zraním se?

Základem dobrého běhání je pravidelná a vydatná strava a dobrý pitný režim. Své nezastupitelné místo zde mají mimo jiné polévky, ideálně vývary. Pro běžce je typické pocení, tedy ztráta tekutin, které můžeme dobře doplnit právě polévkami, které by měly být součástí běžeckého jídelníčku, například i jako vydatné snídaně.

 

Naopak to, co bychom v běžeckém jídelníčku vidět neměli, jsou studené potraviny, a to ani studené nápoje. Naše tělo musí vydat na každý doušek studeného nápoje hodně energie, aby jej zahřálo na naši provozní teplotu 37–38 stupňů, což tělo vyčerpává a jsme tak více unaveni. Ideální je tedy voda, ale teplejší, a to i v letním období.

 

Regenerace

Součástí tréninku je i regenerace. Zátěž by měla být proměnlivá, měli bychom střídat kratší a delší běh, rychlý i vytrvalostní. Jednostranný trénink je demotivující a vede rychleji k přetrénování. Pokud běháte každý den, alespoň jeden den v týdnu si naordinujte odpočinek.

Regeneraci můžeme podpořit i homeopatiky: 

Základním sportovním lékem je Arnica montana. Užívejte ji v ředění 9 nebo 15 C po závodu nebo náročném tréninku jako podporu regenerace a při každém úrazu. Arnicu ráda užívám v pitném režimu, tzn. že rozpustím 10 granulí Arnicy do 0,5 l neperlivé vody a postupně odpíjím. Arnicu si dávám do vody, kterou mám u sebe při běhání. Přijde mi to tak nejlepší.

Pokud chcete předejít křečím, osvědčila se mi Schüsslerova sůl č. 7 – Magnesium  phosphoricum. Užívám 5 tablet opět v pitném režimu. Tato sůl se je důležitá pro nervy, svaly, krevní buňky, kosti a šlachy. Tlumí podráždění nervů, uklidňuje a uvolňuje duševní i tělesné napětí. Příznivě působí i proti únavě. Obvykle se užívají 3x denně 2 tablety. V akutních stavech užívejte 1 tabletu každých 10 minut až do úlevy, případně můžete použít horký nápoj – 5 tablet dejte do hrnku s horkou vodou a postupně odpíjejte.

Běžecké úrazy

I při opatrnosti, pravidelném strečinku a řádných rozcvičkách se nám tu a tam stane nějaký úraz. Dobře trénované tělo si s nimi naštěstí většinou dobře poradí. I zde je ovšem na místě tělu pomoct homeopaticky.

V běžecké lékárničce by vám neměly chybět tyto léky:

  • Arnica montana 9 C (resp. 15 C) – při jakémkoli úrazu užívejte 2–3x denně 5 granulí.

  • Ruta graveolens 9 C – je lékem na poranění kloubních pouzder, vazů a šlach. Při podvrtnutí kotníku, kolene, natažené „achilovce“ užívejte 5 granulí 2x denně.

  • Apis mellifica 15 C – dobře ošetřuje, hlavně v začátku, otoky podvrtnutých kloubů, výpotek v kloubu a bolest; lék užívejte 2x denně v dávce 5 granulí.

  • Hypericum perforatum 15 C – je nenahraditelným lékem na bolest. Hravě nahradí alopatická analgetika. Zejména při bolesti měkkých tkání.

  • Pohmožděniny, natažené svaly a modřiny můžeme dobře ošetřit Arnigelem nebo Traumeelem, který aplikujeme lokálně několikrát denně.

Pokud jste ještě letos neobuli tenisky a nevypravili se proběhnout se venku, vyzkoušejte to. Moje tipy vám pomohou se dobře připravit a užít si běh na maximum.

Lucie

Previous
Previous

Školka a škola

Next
Next

Drobné úrazy